KİLİM

 KİLİM

 KİLİM                       

Dünyada benzer çalışmaları görsek de toplum olarak kilim dokuma ve sanatsal özellikleri noktasında, kendimizi ayrı bir yere koymalıyız. Yurtdışından gelen insanların bu konudaki hassasiyetleri, bizim sanatımızın ne kadar önde olduğunu göstermektedir. Aslında sanata değer veren herkes, bu kaliteli ürün seçeneklerine, aradan yıllar geçse de evinde yer vermeye devam ediyor.

Kimi zaman yerde kimin zamanında duvarlarında bu kaliteli ürünlerini sergileyen insanların, genel anlamda insan becerisine ver sanatsal değerle saygı gösterdiklerini söyleyebiliriz. Ticari bakımdan da oldukça önemli bir çalgı aleti olan kilim, toplumumuzun bilgi birikimi ve kabiliyetinin sembolize eden çok önemli bir üründür. Şarkılara konu olmuş, efsanelerde adı geçen bu muazzam el emeği göz nuru ürün, toplumumuzun farkını ortaya koyan seçeneklerden biri olmuştur.

Kilim Modelleri

Model ve motiflerin ortaya koyduğu güzellikler, her zaman insanların takdirini kazanmaya devam etmektedir. Hele ki kilim konusunda çok hassas çalışmalar, Anadolu’nun değişik yerlerinde farklı kimlikleri ortaya koymuştur. Sanata değer veren insanların ise bu malzemeleri bir sanatsal unsur olarak görmesi, ticari açıdan da iyi bir piyasa hareketli hale getirmektedir. Dokuma tezgâhları kadar, kullanılan özenle seçilmiş malzemeler ve iplik kalitesi, her zaman ön planda olmuştur.

İhtiyaçlarını kendi özel yetenekleriyle karşılayan bir toplum, dokuma konusundaki becerisini elbette ki daha da çok geliştirecektir. Bugün modern dünyada bile kendine yer bulan sanatsal değerlere önem veren insanların elinde çok özel bir yere sahip olan kilim modellerinin, gerçekten göz kamaştırıcı bir güzelliğe sahip olduğunu hep beraber gördük, görmeye devam ediyoruz.

Birbirinden kaliteli ve olağanüstü modellerin evlere kattığı zenginlik, derinlik ve anlam, bu işin ne kadar yerinde ve doğru bir ticari potansiyeli temsil ettiğini göstermektedir. Aslında pek çok uygarlığın geçmişini incelediğimiz zaman, dokuma konusundaki sanatsal çalışmalar önemli bir yer tutmuştur. Bizim de halı ve kilim gibi alternatiflerle özel bir yere sahip olduğumuzu söyleyebiliriz.

Kilim Fiyatları

Bir ürünün maddi değerini ortaya koyabilmek için, onun işlenişi malzemesi ve yapım şekli çok büyük önem taşımaktadır. Eğer el dokuma özelliğini planda tutan bir kilim seçeneğinden bahsediyorsak, elbette ki burada rakamlar biraz daha yüksek olacak fakat hak ettiği değeri kesinlikle sanatsal olarak gösterecektir. Bunun yanı sıra pratik kullanım ve günlük hayatımızda bize yardımcı olacak renkli ve çekici modeller hakkında da iyimser bir düşünce yapısına sahip olabiliriz.

Genellikle bu teknoloji bizde ve alt yapımızda olduğu için, kilim dokunma konusunda her zaman kabiliyetlerimizi ön plana taşımış bir toplumuz. Ürün seçenekleri çok önemli bir yelpaze oluşturuyor. İnsanların evinde kullanacağı birbirinden kaliteli alternatif seçenekler, bu yelpazenin içerisinden çıkıyor ve ticari anlamda değerini buluyor. Ticari olarak önemli bir pazar ülkemizde yılın tamamında hareketliliğini koruyor. Turistlerin de içinde olduğu kalabalık bir toplum, ürün kalitesini hak ettiği değer veriyor. Bu da yerli ve yabancı piyasaya bu sana tesislerimiz konusunda daha hareketli hale getiriyor.

 

Diğer Haberler

Yorum

 Scroll